şifalı bitkiler Rotating Header Image

kefirin faydaları ve zararları Google

kefirin faydaları ve zararları

Kefir Nedir Nasıl Yapılır?

Kefir, yüzyıllarca önce keşfedilmiş Kafkas Türkleri, Kuzey Rusya ve Türkiye’nin kuzeyinde tarih öncesi çağlardan beri bilinen bir fermante süt içeceğidir. İnek sütü, keçi sütü gibi sütlerden yapılabilir. Kefir daneleri dediğimiz ve probiyotik canlıları bir arada içeren mayaların sütün içerisine koyularak 6-8 saat bekletilmesi ile elde edilir. Kefir mayasında laktik asit bakterileri bulunur.

Kefir Danesi

Kefirin tadı ayran ile süt arasında bir tattır. Soğuk içilmesi tavsiye edilmekte olup, cacık yapılarak ya da ayran niyetine tüketilebilir. Kefir evde de imal edilebilir, dışarıdan da alınabilir. Evde imal edilecekse kullanılacak kefir danelerinin kökeni önem kazanmaktadır. Kefirin mayalanma sürece oda sıcaklığında 6-8 bekletilmesi ile gerçekleşir. İçecek elde ediltikten sonra buzdolabında saklanmalıdır.

Kefirin Faydaları

Kefirin insan sağlığına çok olumlu etkileri vardır. Kefiri kullanan kişilerin, özellikle Kafkas Türkleri’nin daha uzun ömürlü oldukları, daha az hastalandıkları, özellikle metabolik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları gibi sık karşılaşılan hastalıklara yakalanmadıkları ve daha kaliteli yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu toplumların nasıl beslendikleri üzerinde yapılan araştırmalara sonucu kefirin kilit bir role sahip olduğu tespit edilmiştir.

Kefirin probiyotik özelliği olduğu unutulmadan probiyotiklerin sağlığa olumlu katkılarının olduğunu belirtmekte de fayda var.

Kefir malzemeler, yapımında kullanılan sütün türüne göre (inek sütü, keçi sütü olması) alınan kalsiyumun ve proteinin kaliteside artacağından hastalıklara karşı koruyucu etki sağlar.

Kefiri günde 1 bardak kullanmak yeterlidir. Eğer kişi günde 2-3 bardak tüketmek isterse diğer süt ürünlerinden alacağı faydayı kefirden sağlayarak beslenmeyi dengelemiş olur.
Popüler Aramalar

2 Comments

  1. Kefir diyor ki:

    faydaları zararları, kefir bozulurmu, kefir ayranı, kefir faydaları, kefir nasıl yapılır

  2. leyla diyor ki:

    kefirin yan etkileri varmidir baktim ama ben goremedim bilgilendiriseniz sevinirim

Sizde Yorum Gönderin