şifalı bitkiler Rotating Header Image

bağırsak düğümlenmesi belirtileri Google

bağırsak düğümlenmesi belirtileri nelerdir

Kalın bağırsağın içindeki geçişin herhangi bir nedenle engellenmesi ve bir şekilde tıkanmasına bağırsak düğümlenmesi denir. Bu durum bağırsağın dışındaki etkenlerden ya da bağırsağın içinde oluşan bir yapıdan dolayı olabilir. Her iki şekilde de bağırsaktan dışkı geçişinin olmaması bağırsak düğümlenmesi (bağırsak tıkanması) olarak tanımlanabilir. Dışkı geçişinin olmamasından dolayı bir takım problemler oluşuyor.

Normalde insanların dışkılamasını sağlayan kalın bağırsak kanalı, bir kesintiye uğradığı zaman birçok şikayete neden olabiliyor.

- Eğer bağırsak düğümlenmesi üst seviyede ise, yani ince bağırsak düzeyinde ve parsiyel denilen yarım bir tıkanıklık ise, hastada kramp tarzında karın ağrıları ve belki arada bir kusma gibi belirtiler görülebilir.

- Eğer ince bağırsak düzeyinde tam bir tıkanıklık olur ise, kramp şeklinde karın ağrısı ve yemek yedikten kısa bir süre sonra bol miktarda kusma gibi belirtiler görülebilir. Bu durumlarda hiçbir şey yiyip içilemediği için vücutta sıvı kaybına yol açıyor.

- Kalın bağırsak düzeyinde ve tam bir tıkanıklık var ise, hastanın karnında gaz birikmesi, şişkinlik ve büyük tuvaleti yapamama gibi belirtiler görülür. Eğer bağırsak düğümlenmesi çok ileri düzeyde ve uzun süreli olur ise, bol miktarda uzun süren kusmalar gelişebilir.

- Kalın bağırsak düzeyindeki bağırsak düğümlenmesi kısmi ise, en belirgin belirti uzun süren kabızlık durumudur.
Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin