şifalı bitkiler Rotating Header Image

doğal beslenme nedir Google

doğal beslenme nedir

doğal beslenmenin önemi

Günümüzde hastalıklar neden bu kadar çoğaldı dersiniz? Adını bile duymadığımız yeni hastalıklarla karşılaşıyoruz. Genç yaşta ölümler, kısırlık, stres, sinir küpü insanlar nedendir sizce? Tüm bunların büyük bölümü yiyip içtiklerimizden kaynaklanıyor. Günümüzde yediğimiz besinlerin bir çoğu sağlıksız ve bu sağlıksız besinler hastalıklara neden oluyor.

Son yıllarda ortaya çıkan ebter yada hibrit tohum denilen bir kez ürün verip bir daha ürün alınamayan tohumlar ile yetişen meyva ve sebzeler hayatımızı tehdit ediyor. Başta Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu olmak üzere pekçok değerli bilim adamımız yıllardır bu konuda çalışmalar yapıyor. Fakat devlet politikası haline gelen bu kısır tohumlar sağlıksız beslenmemize neden oluyor. Bu konuda aslında yapabileceğimiz fazla bişey yok çünki, marketten pazardan satın aldığımız meyva ve sebzeler genellikle bu tohunlarla üretilmiş oluyor. Ancak şunu yapabiliriz tüm meyva ve sebzeleri mevsiminde yiyip içerek en azından birazda olsa sağlıklı beslenebiliriz.

Televizyonda izlediğim bir programda İbrahim Saraçoğlu’na kısırlık ve çocuklardaki ergenlikle ilgili bir soru soruldu. Bu soruya İbrahim Saraçoğlu şöyle cevap verdi: “Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde neden kısırlık merkezi yok dersiniz? Çünki o bölgelerde kış mevsiminde domates, biber yok ve yenmiyor. Batıda yaşayanlara göre daha doğal besleniyorlar bu nedenle de kısırlık sorunu yaşamıyorlar.” Evet bizler kış mevsiminde domates, salatalık, biber gibi yaz sebzelerini veya çilek gibi yaz meyvalarını yiyoruz. Buda vücudumuza ve sağlığımıza çok zarar veriyor. Bu nedenle uzmanlar mevsimine göre beslenmeyi öneriyor.

Bir başka konu ise bölgesel beslenmedir. Örneğin günümüzde ananas, kivi, pepino, mango gibi tropikal meyvalar market raflarında kolaylıkla bulunabiliyor. Farklı lezzetler yada faydalı düşüncesi ile alıp yiyoruz. Oysaki uzmanlar tropikal bölgelere ait meyvaların bizlerin doğal yapısına aykırı olacağını ve fayda yerine zarar verebileğini söylüyor. Kendi bölgemize ve özümüze uygun meyva ve sebzeleri tercih etmekte bir doğal beslenme yoludur.




Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin