şifalı bitkiler Rotating Header Image

idrarda kanama neden olur Google

idrarda kanama neden olur

İdrarda kanama Hematüri

İdrarda kan görülmesi veya idrar tahlililinde kan saptanması, genellikle böbrek veya mesane taşı, tümör yahut böbrek iltihabı gibi hastalıkların habercisi sayılıyor.

Kan görülmesi halinde zaman geçirmeden hekim kontrolüne girilmesi, gerekli tahliller yapılarak kanamanın nedeninin belirlenmesi gerekiyor.

Çözüm: Endoskopik yöntemler kullanılarak kanamanın yeri ve nedeni saptanarak tedavi edilebiliyor.

İdrardan Kan Gelmesi Neden Olur

Kanlı İdrar

Kanlı idrar nedenlerini organlara göre incelemek gerekirse

- Böbreklerden oluşan idrar kanamaları: böbreklerdeki kistlerden, böbrek taşlarından, böbreklerdeki enfeksiyonlardan ve tümörlerden olabilir. Böbrek taşlarından kaynaklanan kanamalar genellikle ağrı ile birlikte olur.

- Mesaneden kaynanklanan idrar kanamaları, hem kadınlarda hem erkeklerde görülebilir, sistit denilen idrar yolu enfeksiyonlarından olabilir. Mesanedeki taşlardan ve mesanede tümör oluşmasından kaynaklanan kanamalar olabilir. Mesana kanseri belirtisi olarak akla gelebilir.

50 yaş üstü insanlarda görülen idrar kanamaları ciddiye alınmalı ve bir uzmana danışılmalıdır. Genç kişilerde ise mesaneden kaynaklı idrar kanamaları ağır sporlardan dolayı veya kanser haricindeki daha zararsız nedenlerden dolayı oluşabilir.
Popüler Aramalar

One Comment

  1. gülşah diyor ki:

    mrb.ben bu yaz tatili için bodruma gitmiştim ve orda denize girdikten 2 gün sonra idrarımı yaparken inanılmaz bir acı duydum ve kanamalı idrar yaptım.bulunduğum yerde de doktor olmadığından monurol saşe isimli ilacı kullandım ertesi gün şikayetim azaldı ve sonra da geçti.ama şimdi üstteki yazıları okuyunca mesane kanseri belirtisi olabilir diye okudum ve korktum.şu aralar idrarımı yaptıktan sonra biraz sızı hissediyorum.sadece enfeksiyon olabilirmi?

Sizde Yorum Gönderin