şifalı bitkiler Rotating Header Image

kadınlık hormonu Google

KADINLIK HORMONU

Gelişen bu yumurta hücresi estrojen hormonu salgılar. Estrojenin kanda yükselmesi, folükülü uyarıcı hormonun düşmesine neden olur.

Luteinize edici hormon : Folükül uyarıcı hormon ile birlikte yumurtlamayı sağlar. Yumurtlamadan hemen önceki günde luteinize edici hormon salgısı artar. Progesteronun kanda yükselmesi luteinize edici hormonun düşmesine neden olur. Yumurtlama olduktan sonra fazla miktarda salgılanmaya başlar. Adet kanamasından itibaren salgılanmaya başlar. Yumurtlama zamanında en yüksek düzeye ulaşır.

Rahmin, tüplerin, haznenin ve dış üreme organlarının ergenlik döneminde gelişmesini sağlar. Tüplerin hareketini arttırarak yumurtaların rahime taşınmasını sağlar. Rahmin iç tabakasının kalınlaşmasını ve olası bir gebeliğe karşı hazırlanmasını sağlar. Gebelikte, rahmin tabakasının yıkılmasını önleyerek gebeliğin devamını sağlar. Vücut ısısını yükseltir. Rahim kaslarının gevşemesini sağlar. Yumurtalıklardan salgılanan estrojen ve progesteron hormonları beyinde yer alan ve hipofiz adı verilen bir salgı bezinin salgıladığı hormonlar ile etkileşerek salgılanırlar.

Hipofizden salgılanan ve yumurtalık hormonlarını etkileyen hormonlara, folikül uyarıcı hormon ve Luteinize edici hormon adı verilir. Rahim kaslarının kasılmasını sağlar.

Folikül uyarıcı hormon : Her ay yumurtalıklardan, içinde yumurta hücresini de barındıran bir folikülün, yumurtlama yapabilecek bir kapasiteye kadar gelişmesini sağlar.

FSH hormonu yüksekliğine karşı

Üç-dört gram (bir tatlı kaşığı) kurutulmuş testere dişli arslanpençesi kaynamakta olan bir bardak ( 150-200 ml) klorsuz suya atılır. Kısık ateşte beş dakika kaynatmaya devam edilir. Daha sonra soğumaya bırakılır, ılıyınca süzülür. Bir ay boyunca her gün iki defa bir su bardağı içilir. İlki kahvaltıdan iki saat sonra, ikincisiyse akşam yemeğinden iki saat sonra içilir. Her defasında taze hazırlanması şarttır. Bir aydan sonra bir hafta ara verilir. Bir hafta aradan sonra aynı şekilde bir aylık kür tekrar edilir. Ve kür sonlandırılır.
Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin