şifalı bitkiler Rotating Header Image

kan vermenin faydaları Google

kan vermenin faydaları

İnsan vücudunun temel yapı taşı olan kan hayati sıvımız olup vücut bunu eksildikçe üretir. Eğer vücutta bir kan eksikliği olursa vücut uyarılır ve yerini doldurmak için yeni kan üretimine başlar.

kan vermenin faydaları nelerdir : Kan verirseniz eğer vücut uyarılır ve temiz kan üretimine başlar hücreler yenilenir.bunun bir de psikolojik tarafı var tabi.. Kan verdiğinizde direnciniz artacaktır. Kanınızdaki yüksek yağ oranı düşer.Kalp krizi olasılıklarınız %90 oranında azalır.
Kan verebilmek için sağlık taramasından geçmek gerekmektedir. Çünkü eğer sağlıklı değilseniz kan vermek size faydadan çok zarar verebilir. Kişide yorgunluk stres yüksek tansiyon gibi durumlar meydana gelebilir. Diyabet hastaları kalp hastaları gibi ciddi rahatszlıkları olan kişiler kan verme konusunda hassas olmalıdır. Çünkü bu hastaların vücutları kan üretimini sadece kendilerine yetebilecek kadar üretebilir. Bunun haricinde kan vermenin bir zarar yoktur.

Ülkemizde kan bağışı oranı oldukça düşük buun için insanlarımızın bilinçlenip sağlıkları elverişli olduğu sürece düzenli olarak kan vermeye teşvik edilmelidir.

Kan bağışı neden önemlidir : Kan bağışının faydaları nelerdir, kan vermenin yararları nelerdir. Kan vermek konusunda aklınıza takılan sorular.

- Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.
- Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.
- Kandaki yüksek yağ oranı düşer.
- Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.
- Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.

Kan bağışçısı her kan verdiğinde : AIDS , Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz, Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur. Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

kan vermek kilo aldırırmı : Kan vermenin kilo aldırıp almayacağı halk arasında tartışılan sorulardan bir tanesidir. Kan vermenin kilo vermeye yardımcı olduğunu düşünen kişiler sağlıksız şekilde sadece kilolarından kurtulmak için kan veriyorlar. Ancak yetişkin bir insanın doktor kontrolünde yılda 3 defa kan vermesi sağlığı için önemlidir. 3 defanın üzerinde kan veren kişilerde sağlık problemleri, kansızlık gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Kan vermeden önce doktorunuza danışarak önce tavsiyelerini almanız gerekiyor.
Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin