şifalı bitkiler Rotating Header Image

sinüzit belirtileri ve tedavisi Google

sinüzit belirtileri ve tedavisi

Sinüzit, burun çevresindeki sinüs adı verilen boşlukların iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır.Sinüslerin, sesin düzgün çıkması, solunum havasının nemlendirilmesi ve ısıtılmasıyla zararlı partiküllerin tutulması gibi görevleri bulunduğu, ayrıca baş ağrılarının azaltılması işine de yarar.Bütün sinüslerin içini döşeyen mukoza, her gün belli bir oranda salgı yapıyor. Bu salgılar burun içine dökülerek oradan da boğaz ve mideye ulaşıyor. Bu bölgelerde her zaman iltihaba yol açabilecek bakteri ve virüs bulunur. Sinüzit en çok nezle, grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları sonrası gelişir. Bu tür enfeksiyonlarda, sinüslerin burun içine açılan delikleri kapanır ve sinüs salgıları burun içine boşalmaz. Bu durumda sinüs içerisinde iltihap gelişir.

Akut sinüzitte şikayetler daha da şiddetlidir ve hastayı en çok rahatsız eden şikayetlerden biri ağrıdır.Ağrı daha çok baş, yüz ve göz çevresinde görülür. Genellikle öne doğru eğilmekle ağrılar artar. Ayrıca burun tıkanıklığı, burun akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı, ateş, çene ve dişlerde ağrı, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtiler görülür.

Öksürük hem akut, hem de kronik sinüzitin belirtisidir ve kronik sinüzitte şikayetler daha uzun süreli olmasına rağmen daha hafiftir. Ağrı daha seyrek, hatta bazen yoktur. Hastalık en çok geniz akıntısı ve buna bağlı boğaz ağrısı ve öksürükle rahatsız eder. Kronik sinüziti olan hastalar bazen akut dönemler yaşayabilirler.

Hastanın şikayetleri ve muayene bulgularından sonra kesin teşhisin filmlerle konur ve özellikle tedaviye cevap vermeyen veya ameliyat düşünülen hastalarda mutlaka bilgisayarlı tomografi çekilmelidir.

Sinüzitin tedavisinde amacın, bakterilerin yok edilmesi ve sinüs deliklerinin burna açılmasını sağlamaktır.Bu delikler açılmazsa sinüs iltihapları yok edilemez. Bakterilerin yok edilmesi antibiyotiklerle olur. Antibiyotik tedavisi 10-15 gün sürebilir. Bunun dışında, sinüs deliklerinin açılması için dekonjestan tablet ya da spreyler, ağrı kesiciler ve sinüzite yardımcı olan alerji gibi durumlar varsa bunlara uygun ilaçlar verilir. Dekonjestan spreyler 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
Ağrı atakları dayanılmaz hale geldiğinde ışıktan,, sesten uzak oksijni bol bir ortamda dinlenmek ağrıları hafifletmede kullanılacak yöntemler arasında olmalıdır
Sizde Yorum Gönderin