şifalı bitkiler Rotating Header Image

Skolyoz nedir Skolyoz belirtileri nelerdir Google

Skolyoz nedir Skolyoz belirtileri nelerdir

Skolyoz omurgada eğrilik demektir. Omurgamız 33 tane omur kemiğinden oluşmaktadır. Bu 33 kemiğin dizilişi çok güzel ve dengeli bir dağılama sahiptir. Ön tarafta lordoz denilen bir açı, arka tarafta sırt bölgesinde kifoz denilen belli bir oranda kamburluk meydana getiren bir açı, boyun bölgesinde de bir C yapısı mevcuttur. Omurga önden bakıldığında bir doğru gibi, yandan bakıldığında ise bir S çizen şekile sahip olması gerekmektedir. Omurga önde bakıldığın düz bir şekilde değilde yanlara doğru çıkıntılar oluşturacak şekilde görülüyorsa bu duruma skolyoz ya da omurga eğriliği denilliyor.

Omurgada eğrilik doğuştan da olabilir daha sonradan da meydana gelmiş olabilir. Uzmanlar genelde doğuştan var olan skolyoz hastalığına çok kolay tanı koyabiliyorlar.

Çocuk doğduktan sonra ebeynlerin skolyoz konusunda sık sık kontrolde bulunmaları gerekiyor. Eğer çocuğun omurgasında anormal bir görünüm olduğu farkedilirse vakit kaybetmeden bir uzmana danışmaları tavsiye ediliyor.

Skolyoz Belirtileri

Skolyozun belirtileri omurgada sıkışan sinire göre değişiklik göstermektedir. Eğer bel bölgesindeki sinirlerde bir ezilme söz konusu ise hasta ciddi anlamda bel ağrısı ve bacak ağrısı çeker.

İdeopolitik Skolyoz Belirtileri

- ileri yaşlarda solunum sorunları
- akciğer kapasitesinde düşme

Bunların dışında gergin ve ayrık omurilik sendromlarında idrar tutamama ve dik duramama gibi belirtiler gözlenir.
Popüler Aramalar

One Comment

  1. BUSE NUR diyor ki:

    yaklaşık 2 yıldan beri sırt ağrılarım vardı 15 gün önce doktora gittiğimde skolyoz rahatsızlığı teşhisi konuldu 15 derece olduğunu söylediler. en çok korktuğum ameliyat olmak sizce daha fazla ilerlemeden düzelebilir mi?

Sizde Yorum Gönderin