şifalı bitkiler Rotating Header Image

nar Google

Nar ve nar suyunun faydaları

Nar (rümman) : Nargiller familyasından; Akdeniz bölgesinden Japonya’ya kadar yabani olarak yetişen canlı kırmızı çiçekli, dört köşe dallı, hafifçe dikenli bir ağaçcıktır. Yaprak kenarı ve sapı kırmızımtıraktır. Çiçekleri parlak kırmızıdır. Meyvesi (Nar); portakal büyüklüğünde, esmer kırmızı renkli, çok tohumludur. Yenen kısmı, tohumlarının etli ve bol usareli kısmıdır. Ağacın gövde, kök ve dal kabukları; nişasta, mannit, reçineli maddeler, asitler, tanen, punicin ve olkoloidler taşır. Nar kabuğundan yapılan ilaçlar tenya düşürmek için kullanılır.

Nar Faydası : Vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Burun poliplerine faydalıdır. Şerit düşürür. Kalbi kuvvetlendirir. Zayıflara faydalıdır. Mide ve bağırsak hastalığı olanlar, küçük çocuklar ve hamileler fazla kullanmamalıdır.

Doktor Mehmet Öz, Nar suyunun çok önemli faydaları olduğunu vurguladı ve herkese nar suyu tüketmesini öneriyor. Kırmızı renkli olan bütün meyve ve sebzelerde vücut için çok önemli vitaminler bulunur fakat nar tüm bunlardan ayrılmaktadır.

Nar suyu, diğer gıdalardan çok daha hızlı ve kısa sürede bu sorunların çözümü için etki etmektedir. Ayrıca diğer besinler gibi fazla tüketiminde herhangi bir yan etki yoktur. Antioksidan özellik sergileyen bu polifenol maddesi kalp ve damar hastalıkları için faydalı olduğu kadar cinsel sağlık sorunlarını da çözmektedir. Doktor Mehmet Öz, altı haftalık nar suyu kullanımı ile kalp krizi riskini 17 , kanser riskini 22 , cinsel sağlık sorunu yaşama riskini 16 oranında azaltılabildiğini açıkladı.Nar içerisinde polifenol isimli E vitamininden 20 kat kadar daha etkili bir madde bulunmaktadır.

Nar Suyunun Faydaları

- Kolesterolü dengeler
- Prostat kanseri riskini ortadan kaldırır
- Cilt kanseri riskini ortadan kaldırır
- Enfeksiyon ve alerji riskini ortadan kaldırır
- Yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur
- Şekeri dengeler
- İshali durdurur
- Bağışıklık sistemini güçlendirir
Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin