şifalı bitkiler Rotating Header Image

tarçının faydaları Google

tarçının faydaları

Tarçın cinnamomum : Defnegiller familyasından; anayurdu Güney ve ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen kokulu bir ağaçtır. Yaprakları derimsi ve genellikle üç damarlıdır. Birçok türü vardır. Kabuğu baharat olarak kullanılır.

tarçın nasıl kullanılır : İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından olan tarçın, Çinliler tarafından kullanılan bir baharattı. Daha sonra Avrupada yaygınlaşmaya başladı. Tarçın, Eski Çin tıbbıbda, ilaç niyetine kullanılan bir baharatmış. M.Ö. 3000 yıllarında bile faydaları ve sağlık açısından etkileri keşfedilmiş olan tarçının, mucizevi bir bitki olduğu günümüzde yeniden keşfedilmiş durumda.

Tarçının faydaları yararları nelerdir

- Kan şekerini düzenler,
- iştahı dizginler
- kalp üzerine pek çok faydaları vardır.
- Karanfille yenilmesi çok daha fazla etki yapmaktadır.
- Çayın, kahvenin, bazı tatlıların ve mısır gevreklerinin içine atılabilir.
- Zengin kalsiyum, magnesyum, lif ve demir kaynağıdır.
- Son yıllarda yapılan çalısmalarda kan şekerini düşürücü etkisi saptanmıştır
- Günde yarım çay kaşığı alınan tarçın, LDL kolestrolü düşürür.
- Koli bakterilerinin vücuda yayılmasını önler,
- Bal ve limon ile karıştırılarak yenilirse, Soğukalgınlığı, grip ve nezleye iyi gelir.
- Mide rahatsızlıklarına iyi gelir,hazımı kolaylaştırır,kusmayı önleyici bir etkiye sahiptir.
- Yarım çay kaşığı tarçın ve 1 yemek kaşığı bal karıştırılıp, her sabah kahvaltıdan önce yenilirse, 1 hafta içinde, eklem ağrılarında azalma olur. 1 a içinde ise ağrıların tamamen kaybolur
- Yiyeceklere eklendiği zaman,yiyeceklerin bozulmasını ve bakterilerinin büyümesini önleyen doğal bir gıda koruyucusudur.
- Adet öncesi gerginliklere iyi gelir.

Tarçın ferahlık verir, iştah açar, El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklarını önler, Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur, Zengin kalsiyum, magnesyum, lif ve demir kaynağıdır, Son yıllarda yapılan çalışmalarda kan şekerini düşürücü etkisi saptanmıştır, Koli bakterilerinin vücuda yayılmasını önler, Soğuk algınlığı, grip ve nezleye iyi gelir, bal veya limonla alındığında, Mide rahatsızlıklarına iyi gelir, hazmı kolaylaştırır, kusmayı önleyici bir etkiye sahiptir, Tarçının koklamak hafızayı canlandırıcı bir etki yapar, Yiyeceklere eklendiği zaman, yiyeceklerin bozulmasını ve bakterilerinin büyümesini önleyen doğal bir gıda koruyucusudur.

Hazımsızlık ve grip : Toz tarçın 2 kaşık bal üzerine serpilip yemekten önce alındığında asit oluşumunu ve hazımsızlığı önler. İspanyada yapılan bir araştırmada bal içerisindeki bir maddenin grip mikroplarını öldürdüğü ve hastaları gripten koruduğu saptanmıştır.
Kalp hastalıkları : Bal ve tarçınla bir karışım yapılır ve bu her sabah kahvaltıda reçel veya marmelat yerine ekmek üzerine sürülür. Bu uygulama arterlerdeki kolesterolleri eriterek hastaları kalp krizinden korur. Bu uygulama ile daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler, ikinci krizden uzak olacağı konusunda uzmanların tavsiyeleri var. Bu uygulamayı düzenli olarak yapan kişilerde solunum güçlüğü ortadan kalkacak ve kalp atışları kuvvetlenecektir.
Kanser : Japonya ve Avustralya da yapılan bir araştırmada, mide ve kemik kanserleri üzerinde başarılı olunmuştur. Bu tür kanserlere yakalanan hastalar günde bir kaşık bal ve bir kaşık tarçını bir ay süreyle günde üç defa almalıdırlar.
Kolesterol : İki kaşık bal, üç tatlı kaşığı toz tarçın, 450 gr. demlenmiş çay içerisinde eritilerek içildiğinde kan kolesterol seviyesi 2 saat içerisinde yüzde 10 düşecektir. Artrit hastalarına tavsiye edilen kürde günde 3 defa kolesterol hastaları için uygulanabilir.
Mide ağrıları ve Gaz : Bal ve tarçın kürlerinin, mide ağrıları için olduğu kadar mide ülserleri için de yararlı olduğu saptanmıştır. Bazı araştırmalar gösteriyor ki midedeki gazı giderdiği saptanmıştır.
Sivilceler ve deri : 3 kısım bal, 1 kısım Tarçın ile bir krem yapılır. Bu krem uykudan önce sivilceler üzerine sürülür. Sabahleyin ılık su ile yıkanır. Eğer 2 hafta süreyle her gün uygulanırsa sivilceleri kökünden çıkarır. Egzama, mantar ve diğer deri enfeksiyonlarında eşit miktardaki bal ve tarçın karışımı uygulanır.
Soğuk algınlığı : Bir kaşık ılıtılmış bal, 1/4 tatlı kaşığı toz tarçın günde üç defa yenir. Bu uygulama birçok kronik öksürük, soğuk algınlığı ve sinüslerin temizlenmesi için de geçerlidir.
Yorgunluk : Bir bardak su içerisinde, kaşık bal ve biraz toz tarçının her gün kuşluk vakti ve vücut direncinin düşmeye başladığı takriben saat 15.00 sularında alındığında bir hafta içerisinde canlılığın arttığı tespit edilmiştir.
Tarçın çayı ve bal ile Zayıflama : Bir bardak su içerisine eşit miktarda bal ve tarçın konup kaynatılır. Her gün kahvaltıdan yarım saat önce aç karnına ve yatmadan önce içilir. Düzenli uygulanırsa kilo verilir. Ayrıca bu karışım düzenli olarak içildiğinde, yüksek kalorili diyet alınsa bile, vücutta yağın birikmesine engel olur.
Yaşlılık : Bal ve tarçınla hazırlanan çay, düzenli alındığında yaşlılık harabiyetini önler. 4 kaşık bal,1 kaşık toz tarçın, 3 bardak su içerisinde kaynatılarak bir içecek hazırlanır. Günde 3-4 defa bardak miktarında içilir. Deriyi diri, taze ve yumuşak tutar, yıpranmasını durdurur.

Kabuklu Tarçın çayı nasıl yapılır

Kabuklu Tarçın çayı için gerekli Malzemeler

- Çubuk tarçın
- 1,5 yemek kaşığı toz şeker
- 2 bardak su

Tarçın çayının Hazırlanışı : Derin bir tavaya tarçınları koyup üzerine şekerini ve suyunu ilave edip ocağa alın. Kaynamaya başlayınca altını kısıp 20-25 dk kadar kaynatmaya devam edin. Bu süre sonunda yoğun bir rengi ve tadı olacaktır. Altını kapatıp soğuttuktan sonra cam bir kavanozda buzdolabında saklayabilirsiniz.

Ayrıca kaynamanın sonlarına doğru karanfil atılarak ta değişik bir tat elde edilebilir Sonra bu demden içeceğiniz bardağın yarısına veya 1/3 ne koyup (eğer dem soğuksa kullanacağınız miktarı cezvede ısıtın) üzerini kaynar su ile tamamlayarak afiyetle içebilirsiniz. İçerisine şeker yerine bir kaşık bal ilave edilerek de içilebilir
Popüler Aramalar

Sizde Yorum Gönderin